טיפוח המראה החיצוני הינו חלק בסיסי בבניית הערכה עצמית גבוהה, ביצירת דימוי עצמי חיובי ובהתנהלות חברתית ועסקית חיובית ובונה. מראה חיצוני מושקע מעיד על מודעות עצמית ועל אכפתיות עצמית. לא פחות מכך, המראה החיצוני משאיר רושם על הסביבה שאינה מכירה את האדם. תפקיד נוסף שלוקח המראה החיצוני בחיים הינו הביטוי האישי, הבא לידי ביטוי באופן הלבוש, בתסרוקת ובמידת טיפוח המראה החיצוני. הזנחה עצמית, מראה עייף או חוסר חיות עלולים להעיד על חוסר אכפתיות עצמית ועל דימוי נמוך.

המראה החיצוני מהווה את כרטיס הביקור של האדם. מראה חיצוני מושקע מאפשר לאלו שאינם מכירים אותנו לקבל את הרושם הראשוני ולהחליט תוך שניות ספורות באם אנחנו מתאימים ובין אם לאו. נתון זה הינו משמעותי בכל מסגרות החיים השונות: בין אם בהיבט החברתי ובין אם בהיבט המקצועי, בין אם מבחינה אישית ובין אם רומנטית. אין ספק כי מראה חיצוני הינו בעל משמעות אדירה בכל הקשור לרושם אותו האדם מותיר על סביבתו.

שיער דליל או התקרחות, נשירת שיער מוגברת או תופעה של מבנה שיער בעייתי הן בעיות הגורמות לנשים וגברים הסובלים מהן בעיות רבות. החל מדימוי עצמי נמוך ויכולות חברות נמוכות ועד להפרעות משמעותיות ביכולות הקידום האישי. בעיות השיער הדליל עלולות להיגרם בשל גורמים שונים. ביניהם ניתן למצוא תזונה לא מזינה דיה, שימוש מרובה במרככי שיער או תכשירים המחלישים את זקיקי השערה, פגעי שמש שונים, טראומות שהשיער עבר ועוד. לא משנה מה הוא הגורם להידללות השיער, חשוב יותר כיצד ניתן לטפל בו כראוי.

השיער הוא חלק ממראה הפנים שלנו, והיעדרו משפיע גם על המראה החיצוני וגם על הביטחון העצמי. שיער בריא ומלא מעניק לאדם מראה צעיר ורענן, ומוסיף חיות ודינאמיות למראה כללי. בנוסף, השיער משפיע גם על הרושם הראשוני שהאדם משאיר, שהרי ידוע כי מראה חיצוני חשוב בעת יצירת הרושם והוא מסייע בהיכרות עם אנשים חדשים, חיפוש בן או בת זוג, קבלה לעבודה ועוד. כאשר קיימת בעיה של התקרחות גברית בקרב גברים, לא חייבים להשלים עם הגזירה. כיום קיימת שיטה מהפכנית לטיפול מושלם בבעיית ההתקרחות והבטחת המראה הצעיר ושופע השיער: הדמיית שיער לגברים.